2023 Diocesan Cycle of Prayer
JANUARY 1 THE SECOND SUNDAY AFTER CHRISTMAS
Athens - St. Matthias'
The Rev. Matthew Frick
JANUARY 8 THE FIRST SUNDAY AFTER THE EPIPHANY: THE BAPTISM OF OUR LORD
Bonham - Holy Trinity
The Rev. Tyler Been
Cedar Hill - Good Shepherd
The Rev. J. Paul Thomas
JANUARY 15 THE SECOND SUNDAY AFTER THE EPIPHANY
Coppell - Church of the Apostles
The Rev. Timothy Cherry
Dallas - Ascension
The Rev. Paul Klitzke
The Rev. Ernie McAfee
JANUARY 22 THE THIRD SUNDAY AFTER THE EPIPHANY
Corsicana - St. John's
The Rev. Cn. Edward Monk
Dallas - Christ Church
The Rev. Fabian Villalobos
The Rev. Andrea Conklin
The Rev. Debra Vela
Dallas - Good Samaritan
The Rev. Terry Matthews (interim)
The Rev. George Monroe
JANUARY 29 THE FOURTH SUNDAY AFTER THE EPIPHANY
Dallas - Good Shepherd
The Rev. Michael Mills
The Rev. Thomas Hotchkiss
The Rev. Melody Shobe
The Rev. Clif Gardner
Updated 12-19-22
FEBRUARY 5 THE FIFTH SUNDAY AFTER THE EPIPHANY
Dallas - Incarnation
The Rev. Dr. Christopher Beeley
The Rev. J. Oliver Lee, Jr.
The Rev. Chase Skorburg
The Rev. Joe Dewey
The Rev. Dorothy Budd
The Rev. Judy Frizzell
The Rev. Jon Jordan
The Rev. Cody Turner
The Rev. Matthew (Matt) Rossi
Dallas - Our Saviour
Garden Jubilee Ministry
Mr. Colby Register
Dallas - San Francisco De Asís
The Rev. Aquilino Lara
The Rev. Juana Lara
FEBRUARY 12 THE SIXTH SUNDAY AFTER THE EPIPHANY
Dallas - St. Augustine
The Rev. Samuel (Sam) Adams
Dallas - St. James'
The Rev. Jonathan Melton
The Rev. Philip Snyder
Dallas - St. Christopher's
The Rev. Chris Steele
The Rev. Virginia (Ginny) Kivel
FEBRUARY 19 THE LAST SUNDAY AFTER THE EPIPHANY
Dallas - St. Matthew's Cathedral
The Very Rev. Rob Price
The Ven. Diana Luck
The Rev. Mark Hall
The Rev. Pam Dunbar
The Rev. David Beadle
FEBRUARY 26 THE FIRST SUNDAY IN LENT
Dallas - Saint Michael and All Angels
The Rev. Dr. Chris Girata
The Rev. Cn. René Somodevilla
The Rev. Kenneth Brannon
The Rev. Robert (Bob) Johnston III
The Rev. Gregory Pickens
The Rev. Mary Lessmann
(continued next)
Updated 12-19-22
The Rev. Dr. Andrew Grosso
The Rev. Michael Harmuth
The Rev. Christian Basel
The Rev. Nate Bostian
Dallas - St. Thomas the Apostle
The Rev. Christopher Thomas
The Rev. Dr. Jennifer Smith
The Rev. Stephen Waller
Dallas - St. Philip’s Sudanese
The Rev. Deng Alaak Pager
The Rev. John Alier
MARCH 5 THE SECOND SUNDAY IN LENT
Dallas - St. John's
The Rev. David Houk
The Rev. Samuel Cripps
The Rev. Oliver Butler
The Rev. Herb DeWees
Dallas - St. Luke's
The Rev. Joel Hatfield
The Ven. Rosemary Trei
MARCH 12 THE THIRD SUNDAY IN LENT
Dallas - Transfiguration
The Rev. Robert (Casey) Shobe
The Rev. Rebecca Tankersley
The Rev. Ted Clarkson
The Rev. Terry Roper
The Rev. Michael Merriman
Denison - St. Luke's
The Rev. George Joseph
MARCH 19 THE FOURTH SUNDAY IN LENT
Denton - St. Barnabas'
The Rev. Jeff Kraemer
The Rev. Lillian Kamau (interim)
Denton - St. David of Wales
The Rev. Paul Nesta
The Rev. Ryan Jordan
Updated 12-19-22
MARCH 26 THE FIFTH SUNDAY IN LENT: PASSION SUNDAY
Flower Mound - St. Nicholas
The Rt. Rev. James Stanton (interim)
DeSoto - St. Anne
The Rev. David Miller
The Rev. George Udell
APRIL 2 PALM SUNDAY
Ennis - St. Thomas
The Rev. Julian Borda
Farmers Branch - St. Andrew's
The Rev. Roy Thomas
APRIL 9 THE SUNDAY OF THE RESURRECTION: EASTER DAY
Frisco - St. Philip’s
The Rev. Cn. Michael Gilton
The Rev. Clayton Elder
The Rev. Audrey Sutton
The Rev. Joanna George
Garland - Holy Trinity
The Rev. Matthew Crownover
The Rev. Katie Gerber
Garland - St. Barnabas'
The Rev. Miguel Carmona
The Rev. Betty Barrios
Garland - Emmanuel Anglican
The Rev. Cn. Daniel Ofoegbu
APRIL 16 THE SECOND SUNDAY OF EASTER
Irving - St. Mark's
The Rev. Robert (Bob) Corley
The Rev. Gavin McAdam
Greenville - St. Paul's
The Rev. Nick Funk
The Rev. Gordon Miltenberger
Heath/Rockwall - Holy Trinity-by-the-Lake
The Rev. Keith Turbeville
The Rev. Jacob Nichols
Irving - Redeemer
Interim
Updated 12-19-22
APRIL 23 THE THIRD SUNDAY OF EASTER
Irving - St. Mary's
The Rev. Julian Borda
Kaufman - Our Merciful Saviour
The Rev. Todd Wetzel
Kemp - St. James'
The Rev. Jerry Morriss
The Rev. Nathan Webb
APRIL 30 THE FOURTH SUNDAY OF EASTER
Lewisville - Annunciation
The Rev. Michael Anderson
McKinney - Holy Family
The Rev. Harold Lowe
MAY 7 THE FIFTH SUNDAY OF EASTER
McKinney - St. Andrew’s
The Rev. Andrew Van Kirk
The Rev. Paulette Magnuson
The Rev. Logan Hurst
McKinney - St. Peter's
The Rev. Perry Mullins
The Rev. Kathy Heitmann
The Rev. Elizabeth Breyfogle
The Rev. Janice Honea
Mineola - St. Dunstan's
The Rt. Rev. Fraser Lawton
MAY 14 THE SIXTH SUNDAY OF EASTER
Paris - Holy Cross
The Rev. Craig Reed
The Rev. Tyler Been
Pittsburg - St. William Laud
The Rev. Gary Hill
Mt. Pleasant - St. Mark's
The Rev. Cynthia Moore
The Rev. Ethel Channon
Mt. Pleasant - San Marcos
The Rev. Alfredo Williams
The Rev. Susana Williams
Updated 12-19-22
MAY 21 THE SEVENTH SUNDAY OF EASTER
Plano - Holy Nativity/Grace Community
The Rev. Cn. Dr. Samira Page
Plano - Santa Natividad
The Rev. Noe Mendez
MAY 28 THE DAY OF PENTECOST: WHITSUNDAY
Richardson - Epiphany
The Very Rev. Neal Michell (interim)
The Rev. Christopher Stephen
The Rev. Ignacio Gama
Prosper - St. Paul’s
The Rev. Tom Smith
The Rev. Kate Smith
Sulphur Springs - St. Philip's
The Rev. Cynthia Moore
JUNE 4 THE FIRST SUNDAY AFTER PENTECOST: TRINITY SUNDAY
Sherman - St. Stephen's
The Rev. Lorenzo Galuszka
Terrell - Good Shepherd
The Rev. Ian Hyde
JUNE 11 THE SECOND SUNDAY AFTER PENTECOST
Texarkana - St. James'
The Rev. David Halt
The Rev. Daniel McCarley
Waxahachie - St. Paul
The Rev. Terry Reisner
JUNE 18 THE THIRD SUNDAY AFTER PENTECOST
Canton - St. Justin's
The Rev. Marc Dobson
Pottsboro - St. John the Apostle
The Rev. Marci Pounders
JUNE 25 THE FOURTH SUNDAY AFTER PENTECOST
Winnsboro - St. Francis'
The Rev. Gary Hill
Updated 12-19-22
JULY 2 THE FIFTH SUNDAY AFTER PENTECOST
Trustees of the Corporation of the Diocese:
The Rt. Rev. George R. Sumner (Chair)
Mr. Will Beecherl
Ms. Pat Bostian
Mr. Tim Boswell
Mrs. Cathleen Dolt
Mr. Tom Graves
Mr. Robert Hulsey
Mrs. Susan Mills
Mr. Al Nix
Chancellors:
Mr. Cory Floyd
Mr. Christopher Ayres
Mrs. Elisabeth Kincaid
Mrs. Ellen Williamson
Mr. M. Chad Trammell
Mr. Michael Johnson
Ms. Sarah Toraason
Mr. Tracy Pounders
JULY 9 THE SIXTH SUNDAY AFTER PENTECOST
Standing Committee:
The Rev. Cn. Dr. Samira Page (President)
The Rev. Clayton Elder
The Rev. Perry Mullins
Mrs. Stevi McCoy
Mrs. Lee Spence
Mrs. Jolayne LaCour
JULY 16 THE SEVENTH SUNDAY AFTER PENTECOST
Executive Council:
The Rt. Rev. George R. Sumner (Chair)
The Rev. Cn. Dr. Samira Page (Pres., Standing Committee)
Ms. Rebecca Wellborn (Treasurer)
Ms. Adele Ichilian
Ms. Beth Hanks
Mr. Jerry Fillebrown
Ms. Connie Crist
The Rev. David Miller
Mr. Fred Ellis III
The Rev. J. Oliver Lee, Jr.
The Rev. Dr. Jennifer Smith
Ms. Kelly Reddell
The Rev. Kenneth Brannon
Ms. Linda Shehee
Ms. Margot Habiby
Mrs. Martha Lang
(continued next)
Updated 12-19-22
The Rev. Matthew (Matt) Frick
Mr. Matthew (Matt) Lewis
The Rev. Miguel Carmona
The Rev. Keith Turbeville
The Rev. Paul Nesta
Ms. Rebekah Gardner
Mr. Rossi Walter
The Rev. Sam Adams
The Rev. Susana Williams
Mr. Tim Boswell
JULY 23 THE EIGHTH SUNDAY AFTER PENTECOST
The Diocesan Staff:
The Rt. Rev. Dr. George R. Sumner, Bishop
The Rt. Rev. Michael G. Smith, Assistant Bishop
The Rt. Rev. Fraser Lawton, Assisting Bishop
The Canon to the Ordinary, Christopher Brown
The Rev. Cn. Dr. Victor Austin, Theologian in Residence
The Rev. Cn. David Petrash, Canon Pastor
The Rev. Cn. Jerry Morriss, Canon for Rural Ministry
The Rev. Cn. Katie Gerber, Youth Missioner
Cn. Carrie Headington, Evangelism
Mrs. Haley Rossi, Executive Assistant to the Bishop
Mrs. Amy Maceo, Executive Assistant to the Canon to the Ordinary
Mrs. Kimberly Durnan-Davis, Director of Communications
Mrs. Susan Mills, Missioner for Diocesan Services
Ms. Erica Lasenyik, Receptionist and Registrar of the Stanton Center
Mrs. Rebecca (Becky) Roach, Missioner of Finance
JULY 30 THE NINTH SUNDAY AFTER PENTECOST
Retired Bishops:
The Rt. Rev. James M. Stanton
The Rt. Rev. Paul E. Lambert
AUGUST 6 THE TENTH SUNDAY AFTER PENTECOST: TRANSFIGURATION SUNDAY
Clergy Spouses & Families
Retired Clergy of the Diocese
Surviving Spouses of Clergy
AUGUST 13 THE ELEVENTH SUNDAY AFTER PENTECOST
The Convocation Chairs:
The Rev. Kenneth Brannon (Central)
Mr. Charles (Jerry) Fillebrown (Northern)
The Rev. Sam Adams (Western)
The Rev. Matthew (Matt) Frick (Southern)
The Rev. Susana Williams (Northeastern)
Open Chair (Eastern)
Updated 12-19-22
AUGUST 20 THE TWLEFTH SUNDAY AFTER PENTECOST
Communication Commission
College Ministries
AUGUST 27 THE THIRTEENTH SUNDAY AFTER PENTECOST
Nonparochial Clergy of the Diocese
Licensed Clergy in the Diocese
Aspirants, Postulants and Candidates for Holy Orders
SEPTMEMBER 3 THE FOURTEENTH SUNDAY AFTER PENTECOST
Acolytes, Vergers, Lay Readers and Lay Eucharistic Ministers
Christian Formation Commission
SEPTEMBER 10 THE FIFTEENTH SUNDAY AFTER PENTECOST
Clergy Family Commission
Diocesan Youth Ministers
SEPTEMEBER 17 THE SIXTEENTH SUNDAY AFTER PENTECOST
Camp All Saints
The Gathering
SEPTEMEBER 24 THE SEVENTEENTH SUNDAY AFTER PENTECOST
Seminary Trustees –University of the South
The Rev. Nicholas Funk
Mr. Dallas Gingles
Mrs. Harriet Cousins
OCTOBER 1 THE EIGHTEENTH SUNDAY AFTER PENTECOST
The Bishop James Stanton Center for Ministry Formation
Episcopal Schools in the Diocese of Dallas
OCTOBER 8 THE NINETEENTH SUNDAY AFTER PENTECOST
Duke Theological Seminary
Nashotah House Theological Seminary
Trinity School for Ministry
Truett Theological Seminary
Wycliffe College
OCTOBER 15 THE TWENTIETH SUNDAY AFTER PENTECOST
Church Insurance Company
Church Medical Trust
Church Pension Fund
Updated 12-19-22
OCTOBER 22 THE TWENTY-FIRST SUNDAY AFTER PENTECOST
Evangelism Commission
Harvest Prayer Team
OCTOBER 29 THE TWENTY-SECOND SUNDAY AFTER PENTECOST: ALL SAINTS
Rural Church Commission
Church Planting Commission
NOVEMBER 5 THE TWENTY-THIRD SUNDAY AFTER PENTECOST
Budget & Finance Commission
Episcopal Foundation of Dallas
NOVEMBER 12 THE TWENTY-FOURTH SUNDAY AFTER PENTECOST
Lay Order Ministry
Commission on Ministry
NOVEMBER 19 THE TWENTY-FIFTH SUNDAY AFTER PENTECOST
Spanish Language Ministries Committee
Ethnic Congregations in the Diocese of Dallas
NOVEMBER 26 THE LAST SUNDAY AFTER PENTECOST: CHRIST THE KING SUNDAY
Episcopal Relief and Development
Disaster Relief Commission
DECEMBER 3 THE FIRST SUNDAY OF ADVENT
Renewal Programs
Real Estate Advisory Committee
DECEMBER 10 THE SECOND SUNDAY OF ADVENT
Anglicans for Life
DECEMBER 17 THE THIRD SUNDAY OF ADVENT
Hospital Chaplaincies
VA Medical Center - Chaplains
Chaplains in the Armed Forces
DECEMBER 24 THE FOURTH SUNDAY OF ADVENT: ANNUNCIATION SUNDAY
Brotherhood of St. Andrew
Daughters of the King
DECEMBER 31 THE FIRST SUNDAY OF CHRISTMAS